Hakkımızda

Ekol Gurme 01 Ekim 2012 tarihinde; 64 ülke,70 marka ve 1500 üzerinde ürün çeşidi ile Türkiye’nin 10 ilinde bayilikleri bulunan ve 2003 yılından beri, sektörde ‘Zirvedeki Lezzetler’ sloganını kendisine misyon edinerek, müşterilerine toptancılık sektöründe hizmet veren EKOL GIDA gibi markalaşmış, profosyonel bir yapının devamı olarak parekende kısmında ortak bir yapı ile kurulmuş bir işletmedir.

Antalya’da ilk defa hizmet ve ürünü bir arada sunan Ekol Gurme, aynı zamanda birçok ilkinde öncüsü olmuştur. Eşsiz lezzetlerini hem raflarından temin edebileceğiniz, hem de restaurantın da oturup keyifle deneyimleyebileceğiniz Ekol Gurme, kenti gerçek anlamda şarküteri ve Gurme kavramı ile tanıştırıp, benzer işletmelerinde geliştirilmesi için öncülük etmiştir. Ekol Gurme hiçbir işletmeyi kendine rakip görmeyip, hepsini şarküteri kültürünün Antalya’da oluşması için bir partner olarak düşünmektedir. Antalya halkına süper marketlerdeki yöresel ürün gibi satılan ve aynı fabrikadan çıkan tek tip lezzetlerin yanında, butik bir anlayışla taze, yerinde ve özel malzemeler ile üretilen ürünleri de sunmayı hedef edinmiştir.

Ekol Gurme hijyen ve sağlık koşullarına uygun üretilmiş, kalitenin damak tadı ile bütünleştiği ve tesbitinden teminine kadar titizlikle yürütülen zorlu bir süreçten sonra raflarına yerleştirdiği tüm ürünlerini , ticari kaygı duymaksızın, müşteri memnuniyetini esas alarak sunmayı meslek ahlakı olarak belirlemiştir. Bu doğrultuda, çizgisinden ödün vermeyerek, sade ve butik kalmayı tercih etmiştir. Deneyimli , eğitimli ve uzman personelleri ile tüketiciyi bilgilendirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaç edinmiştir. Tüm Ekol Gurme ekibi Anadolu’nun tatlarını kendine özgü lezzetleri ile yerinden temin etmekten ve değerine yakışan bir şekilde sunmaktan gurur ve mutluluk duymaktadır.

Şarküteride ki lezzetler, Anadolu’nun her bir köşesinden özenle, üretimleri bizzat yerinde incelenerek , gurmeler tarafından lezzet ve kalite testlerinde süzülerek sofralarınıza sunulmaktadır. İşletmeciler evlerine sokmadıkları hiçbir ürünü raflarında da bulundurmamaktadırlar. Tüm Yöresel ve bitkisel ürünler, mevsimsel olarak, en taze ve hijyenik şekilde temin edilerek , uygun koşullarda lojistiği sağlanarak tüketiciye sunulmaktadır. Raflarındaki bu özenle seçilmiş ürünleri aynı zamanda mutfağında da harika lezzetlere dönüştüren Ekol Gurme, aynı özeni orada da göstermekte ve tüm malzemelerini mevsiminde temin ederek saklamaktadır.

Yemeği ve içmeyi seven, gerçek ve doğru lezzetleri tanıyan , ayırt etme yeteneğine sahip olan Gurmelerin tercih ettiği, Zirvedeki Lezzetlerin mekanı Ekol Gurme, Antalya’yı yeni bir kavram ile tanıştırmıştır. Yöresel tatlardan oluşan kahvaltısı ve menüsündeki özel lezzetleri ile Antalya’da bir Ekol ve marka olmayı başarmıştır. Cemal Süreyya’nın ‘’Kahvaltı’nın mutlulukla bir ilgisi olmalı’’ dörtlüğünü kendisine slogan edinen işletme de temel amaç misafirin kahvaltısının her anından haz almasını sağlamaktır. Mekanda aynı zamanda misafirlerinin kendi kendilerinin Gurme’si olma keyfini yaşamaları için de imkan tanınmaktadır. İsteyen kahvaltısını ve sandviçini kendisi seçip, hazırlatabilmektedir, bunun için sadece hayal etmek yeterlidir.

Ekol Gurme misafirlerinin doğru lezzetler ile tanışmasının yanı sıra, geleneksel Anadolu kültürünü benimseyerek, personelin güler yüzü, hoş sohbeti ve sıcak atmosferi ile keyifli vakit geçirmesini sağlayıp, uzun süren dostlukların ve kendilerini huzur içerisinde hissedecekleri, akıllarında hoş bir seda, yüzlerinde bir tebessüm bırakacak keyifli sohbetlerinde mekanı olmuştur.

Tadının damağınızda keyfinin ruhunuzda kalması dileğiyle, sağlıklı kalmak için Ekol Gurme’yi seçin.